POTÁPAČské centrum (PC) Košice patrí do sústavy potápačských centier Zväzu potápačov Slovenska ZPS. Tieto centrá nemajú štatút klubu, ale stoja nad ním a ich úlohou je združovať inštruktorov CMAS v organizácii ZPS vo svojej spádovej oblasti, ktorí vykonávajú pod ich dohľadom potápačský výcvik CMAS na Slovensku. Počas výcviku sa riadia predovšetkým bezpečnostnými a výcvikovými smernicami ZPS, metodikou výcviku a výcvikovým programom doplňujúcich kurzov potápania ZPS. Vo svojej činnosti sa musia neustále zdokonaľovať a zúčastňovať sa pravidelných doškolení inštruktorov, ktoré usporadúva Technický výbor ZPS.
ZPS je zaradený do CMAS ako národná federácia potápania (pozri: Národné federácie potápania)
Časom začalo POTÁPAČské centrum rozširovať oblasti svojho pôsobenia na predaj potápačského výstroja, aby sa tento stal prístupnejším, a na organizovanie potápačských zájazdov a kurzov v zahraničí, hlavne v Chorvátsku a Egypte.
![]() |
![]() |
![]() |
Medzinárodná federácia činností pod vodou CMAS (Confédération Mondiale Des Activités Subaquatiques) bola založená v roku 1959 v Monaku pod vedením pána J. Y. Cousteaua, reprezentujúca všetky federácie a národné asociácie pôsobiace v oblasti činností pod vodou a športoch súvisiacich s potápaním. V súčasnosti zahŕňa CMAS 184 členov na celom svete – 101 národných federácií a 83 potápačských asociácií / organizácií užívajúcich štatút federácie. CMAS je nevládna organizácia uznaná organizáciou UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), je členom UICN (Union Internationale pour la Conservation de la Nature) a WWF (World Wildlife Fund). Svojou disciplínou – plutvovým plávaním je CMAS ako medzinárodná federácia akceptovaný člen IOC (International Olympic Committee). Je tiež členom AGFIS (Association Générale des Fédération Internationales des Sports) a členom IWGA (International World Games Association).